Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība kategoriski iebilst pret Domes priekšsēdētāja biroja izveidi
Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība (turpmāk – Biedrība) kategoriski iebilst pret Domes priekšsēdētāja biroja izveidi un jaunu algotu darbinieku štata vietu izveidi sadarbībai ar iedzīvotāju padomēm, kā to paredz izstrādātie grozījumi Ogres novada pašvaldības saistošajos noteikumos "Ogres novada pašvaldības nolikums", kas nodoti sabiedriskajai apspriešanai.
Biedrība uzskata, ka šāds lēmums ir nesaimniecisks, nepieņemams un nesaprotams laikā, kad valsts līmenī tiek meklēti efektīvāki un taupīgāki risinājumi valsts budžeta pārskatīšanai, tostarp līdzekļu novirzīšanai būtiskām prioritātēm — drošības un aizsardzības stiprināšanai.
Trešdien, 2. jūlijā, Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs pēc tikšanās ar premjerministri Eviku Siliņu pauda viedokli, ka, strādājot pie nākamā gada budžeta, valdībai noteikti jāpārskata valsts iestāžu funkcijas un jāmazina birokrātija. Tas attiecas ne tikai uz ministrijām, bet arī uz to padotības iestādēm, un vienlaikus arī pašvaldībām būtu jārīkojas atbildīgi, uzsvēra Valsts prezidents.
Tāpēc, Biedrības ieskatā, grozījumi pašvaldības nolikumā norāda uz nepārdomātu un nevajadzīgu administratīvā aparāta paplašināšanu, kas ir ne tikai publisko finanšu līdzekļu izšķiešana, bet arī pārvaldības prioritāšu neizpratne. Priekšsēdētāja biroja izveide, kura mērķis ir sadarbības organizēšana ar iedzīvotāju padomēm, ar tiešu pakļautību priekšsēdētājam un algotiem darbiniekiem, ir labai pārvaldībai neatbilstoša un bīstama prakse, kas novērš uzmanību no būtiskām iedzīvotāju vajadzībām un demokrātijas principiem. Šāda birokrātiska struktūra šobrīd nav pietiekami caurskatāmi definēta, tai nav skaidru darbības mērķu, un tai nav paredzēti mehānismi sabiedrības pārstāvības nodrošināšanai un efektivitātes uzraudzībai.
Tas rada reālu risku, ka šis birojs kļūs par vēl vienu “rezerves lidlauku” domes vadībai lojālu personu algošanai. Šāds birojs, kura darbība varētu kļūt politiski angažēta, necaurspīdīga un sabiedrībai nekontrolējama, iedzīvotāju līdzdalību un vietējo demokrātiju varētu vājināt, nevis stiprināt.
Pašvaldību likums nosaka, ka sabiedrības līdzdalības nodrošināšana ir pašvaldības pienākums, kas izriet no pašvaldības būtības un funkcijām. Līdzdalības uzdevumu izpildi nedrīkst deleģēt šaurām, politiski pakļautām struktūrām, bet gan jānodrošina plašā un atklātā procesā ar sabiedrības iesaisti esošajās institucionālajās formās, kā to veiksmīgi dara citas Latvijas pašvaldības.
Biedrība aicina Ogres novada domi atteikties no Priekšsēdētāja biroja izveides, tā vietā izstrādājot skaidrus un atklātus pārvaldības risinājumus, kas stiprina iedzīvotāju līdzdalību un labas pārvaldības principus: caurspīdīgumu, atbildību un sabiedrības iesaisti.
Aicinām pašvaldību rast iespējas
nodrošināt jēgpilnu iedzīvotāju līdzdalību un sadarbību ar iedzīvotāju padomēm
un pilsoniskās sabiedrības organizācijām, izmantojot jau esošās pašvaldības
struktūras, stiprinot esošo mehānismu atklātību, efektivitāti un iedzīvotāju
iesaisti.